8 راهکار برای برطرف کردن درد دندان

درد دندان

اگر در طول عمرتان حتی یکبار هم دچار درد دندان شده باشید به راحتی میتوانید درک کنید که این مشکل تا چه اندازه غیرقابل تحمل و دشوار است. شما این درد را دقیقا در داخل یا اطراف دندان احساس خواهید کرد. این درد اصولا به صورت ثابت و متناوب خواهد بود و به صورت خود به خود به سبب یک عامل بیرونی پدید آمده است.

اگر به این درد دچار شده اید و تصمیم دارید که از آن چشم پوشی کنید باید به شما بگوییم که خیلی نمی توانید در این راه موفق شوید زیرا دندان درد بسیاری از کارهای عادی و روزمره شما اعم از غذا خوردن، خوابیدن و حتی حرف زدن را مختل می کند. از همین رو پس از مواجه با آن به سرعت باید به سراغ درمان بروید.

باید به این مسئله دقت داشته باشید که درد دندان به صورت های مختلفی بروز پیدا می کنند و میتواند در افراد مختلف، متفاوت باشد. حتی در برخی موارد این امکان وجود دارد که علت برخی از دندان دردها، خود دندان نیست و مسائل دیگری مانند سردردهای میگرنی، درد عضلانی، سیوزیت و… علائمی همانند دندان درد دارد.

اما اگر علت درد دندان شما پوسیدگی و یا مشکلات مرتبط با دندان باشد، باید حتما راهی برای از بین بردن این مشکل پیدا کنید. در این مقاله در نظر داریم تا به معرفی برخی از راه های درمان این مشکل بپردازیم تا با آگاهی بیشتری به سراغ راه های درمان بروید.

درد دندان

راه های درمان درد دندان

استفاده از استامینوفن

پس از اینکه اقدام به کشیدن دندان می کنید خصوصا وقتی که این اتفاق برای دندان عقل در فک پایین رخ داده باشد، بهترین دارویی که میتواند به شما در کنترل این درد کمک کند استامیوفن است. هر چند تجویزهای بسیار زیادی در این راستا وجود دارد اما استامیوفن با توجه به خاصیت ضد درد و همچنین عوارض بسیار کمی که از خود به جای می گذارد بهترین گزینه برای افراد به حساب می آید در غیر اینصورت میتوانید این انتظار را داشته باشید که به دردهای ناگوار و همچنین ناخواسته دچار خواهید شد.

ایبوپروفن راهی برای درمان درد دندان

ایبوپروفن نیز از جمله مسکن های موجود برای تسکین درد دندان می باشد که میتوانید آنها را در دو دوز 200 و 400 از داروخانه تهیه کنید. البته باید توجه داشته باشید ایبوپروفن برای افرادی که به مشکلات خونریزی و مشکلات قلبی دچار هستند مناسب نیست.

ایبوپروفن به شکل ژلاتین کپسولی در داروخانه ها موجود می باشد که این مسئله گوارش راحت تری را برای افراد به دنبال دارد. این دارو تاثیر بسیار زیادی بر روی تسکین درد دندان دارد به گونه ای که پس از مصرف آن میتوانید اطمینان داشته باشید دندان درد شما تسکین پیدا خواهد کرد.

تاثیر ژلوفن

یکی از معروف ترین مسکن های غیرکورتونی، ژلوفن می باشد. این قرص که از خانواده ایبوپروفن می باشد یکی از موثرترین راه های تسکین درد دندان به حساب می آید. نکته اینجاست که شما به راحتی میتوانید از این دارو برای رفع بسیاری از دردهای دیگر مانند درد مفاصل، درد استخوان، تب، نقرس و دردهای دوران قاعدگی استفاده کرد و نتایج بسیار خوبی را نیز دریافت نمود. این دارو اغلب به صورت کپسول و در دو دوز 200 و 400 در داروخانه ها موجود می باشد.

مفنامیک اسید

اگر جزء آن دسته از افرادی هستید که برای درمان هر مشکلی به سراغ قرص های مختلف می روید حتما با نام مفنامیک اسید آشنایی دارید. این قرص جزء دسته ای از داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی تعلق دارد و برای تسکین بسیاری از دردها مانند درد دندان، دردهای عضلانی، دردهای ناشی از قاعدگی و… موثر می باشد.

دقت داشته باشید این دارو هیچ تاثیری بر درمان بیماری نخواهد داشت و تنها نوعی مسکن درد به حساب می آید. افراد بسیاری وجود دارند که از این قرص به عنوان چرک خشک کن استفاده می کنند و بر این عقیده اند که مفنامیک اسید این توانایی را دارد که عفونت مرتبط با دندان آنها را از بین ببرد باید بدانید که این یک باور غلط در افراد می باشد.

دگزامتازون تسکینی برای درد دندان

دگزامتازون و بتامتازون جزء آن دسته از داروهای کورتونی به حساب می آیند که در کشور ما به وفور یافت می شود و اگر به هر خانه ای مراجعه کنید متوجه می شوید که حداقل یکی از آنها هفته ای یکبار از این دارو استفاده می کند بدون اینکه از عوارض آن آگاهی داشته باشد.

در واقع این داروها به دلیل کورتون موجود در خود، سلامت انسان را به خطر می اندازند و اکثر داروخانه ها بدون تجویز پزشک آن را برای بیماران تجویز نمی کنند. از همین رو هنگامی که با درد دندان روبرو می شوید پزشکان از داروهای کورتونی مانند دگزامتازون برای رفع این مشکل استفاده می کنند زیرا این داروها اکثرا خاصیت ضد التهابی داشته و نمیتواند تاثیر بسیار زیادی در رفع مشکل از خود به جای بگذارد.

دیکلوفناک

دیکلوفناک نیز جزء آن دسته از داروهایی است که میتوان از آن به عنوان راهی برای تسکین درد دندان استفاده کرد. این دارو که به شکل قرص و شیاف در داروخانه ها موجود می باشد میتواند نقش بسیار مهمی در رفع دندان درد داشته باشد.

این دارو اکثرا آخرین گزینه برای برطرف کردن مشکل دندان است همچنین پزشکان به هیچ گاه از فرم تزریقی آن برای درمان استفاده نمی کنند زیرا بر این عقیده اند که این حالت میتواند فلج موضعی ناحیه را با خود به همراه داشته باشد، دقت کنید هیچ گاه نباید این دارو را به صورت خودسرانه مورد مصرف قرار دهید.

آب نمک

اگر جزء آن دسته از افرادی هستید که درمان های خانگی را به استفاده از داروهای شیمیایی ترجیح می دهید و در برهه ای از زمان دچار درد دندان شده اید. باید به شما بگوییم که آب نمک یکی از سریع ترین راه هایی است که میتوانید برای دندان درد استفاده کنید و نتیجه بسیار خوبی را نیز دریافت نمائید.

برای درست کردن آب نمک میتوانید یک قاشق غذاخوری نمک را در آب بجوشانید و سپس اجازه دهید تا سرد شود. مقدار کمی آب یا محلول نمکی را به آن اضافه کرده و به مدت 30 ثانیه در دهان نگه دارید. این دقیقا همان نسخه پیشرفته تر، افراد قدیمی برای تسکین درد دندان می باشد که همواره نتیجه بخش بوده است.

درد دندان

استفاده از سیر در درمان دندان درد

تاکنون به این مسئله فکر کرده اید که سیر نیز میتواند نقش بسیار مفیدی در درد دندان داشته باشد؟ باید به شما بگوییم که سیر از طریق 2 روش میتواند دندان درد شما را تسکین دهد. از همین رو باید به شما بگوییم که میتوانید یک حبه سیر را له کنید و آن را با کمی نمک مخلوط نمائید و سپس بر روی دندانی که دچار التهاب و درد شده است قرار دهید.

این کار میتواند تا حدود زیادی درد شما را کاهش دهد. همچنین راه دیگری که پیش روی شما قرار دارد این است که یک الی دو حبه سیر را بجوید تکرار این کار به اندازه دو الی سه بار در روز میتواند تسکینی بر درد دندان شما باشد. البته قبل از اینکه این اقدامات را انجام دهید باید به این مسئله آگاهی پیدا کنید که دندان درد شما ناشی از عفونت نباشد زیرا سیر نمیتواند در این زمینه تاثیر مثبتی از خود به جای بگذارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *