جرم گیری دندان و تمام نکاتی که باید بدانید…

جرم گیری دندان

همه افراد دوست دارند دندان هایی سفید و زیبا داشته باشند زیرا در میزان اعتماد به نفس آنها تاثیر بسزایی دارد، ضمن اینکه لبخندشان را هم زیباتر می کند. یکی از مواردی که در اکثر افراد به خصوص افراد سیگاری دیده می شود زرد شدن رنگ دندان ها است.

حتما شما هم با این تصویر مواجه شده اید که در حین توجه به زیبایی یک شخص ناگهان لبخند زده و دندان های زردش نظر شما را کاملا عوض کرده است. در مواردی که زرد شدن دندان ها عمقی باشد کاری از دست مسواک و خمیر دندان های سفید کننده ساخته نیست و راه حل آن جرم گیری دندان است. در این مقاله قصد داریم در مورد جرم گیری دندان و هرچه که باید در مورد جرم گیری دندان بدانید برای شما توضیحاتی را ارائه دهیم. 

جرم گیری دندان یک روش پیشگیری و محافظتی دندان پزشکی است که شامل حذف عوامل ایجاد کننده پلاک و رسوب روی دندان ها است که باعث بیماری لثه می شوند. بیماری لثه که به آن ژنژیویت نیز گفته می شود اگر درمان نشود می تواند به سمت ریشه های دندان راه پیدا کند و باعث آسیب به پایه های دندان و استخوان دندان ها شود.

جرم گیری دندان اگر به موقع انجام شود چرخه بیماری لثه شکسته می شود و از شروع بیماری های لثه جلوگیری می شود. جرم گیری با پاکسازی های معمولی سالانه که در دندان پزشکی ها انجام می دهید تفاوت دارد و در واقع یک روش پاکسازی عمیق دندان ها است.

چه زمانی دندان های شما نیاز به جرم گیری دارند؟

هرکسی به نوعی رسوب پلاک روی دندان هایش را تجربه می کند. بزاق، باکتری ها و پروتئین ها به طور معمول یک لایه نازک رسوب را روی دندان ها ایجاد می کنند. زمانی که شما غذا می خورید ذرات کوچک غذا روی این لایه می چسبند و یک ساختار ضخیم تر به نام پلاک ایجاد می کنند، باکتری هایی که در این پلاک زندگی می کنند می توانند باعث بیماری لثه و پوسیدگی دندان ها شوند.

مسواک زدن، نخ دندان و تمیز کردن دندان ها به طور منظم کمک می کند تا این پلاک ها را از بین ببرید و از بروز مشکلات جدی تر جلوگیری کنید.

اگر لثه های سالمی داشته باشید این بافت لثه به سختی در اطراف دندان قرار می گیرد و مانع از نفوذ پلاک به ریشه دندان می شود. با این حال اگر این پلاک ها تا طولانی مدت روی دندان بمانند به مرور لثه شل شده و راه نفوذ پلاک ها به سمت ریشه باز می شود و حفره هایی بین دندان و لثه ایجاد شده که اصطلاحا به آنها پاکت پریودنتال گفته می شود. این اتفاق علاوه بر خراب کردن دندان هایتان باعث ایجاد بوی بد دهان نیز می شود.

اگر این حفره های به 4 میلی متر برسند دندان پزشک به احتمال زیاد به شما جرم گیری دندان را برای پاک کردن پلاک زیر لثه و کمک به درمان بیماری لثه توصیه می کند.

جرم گیری دندان چگونه انجام می شود؟

جرم گیری دندان

جرم گیری دندان شامل حذف دقیق باکتری ها و پلاک ها از روی دندان است که معمولا با دو روش انجام می شود.
روش اول: در صورتی که جرم دندان ها سطحی باشد و پلاک تا ریشه دندان نفوذ نکرده باشد معمولا دندان پزشکان از روش دستی برای جرم گیری استفاده می کنند. در این روش دندان پزشک با استفاده از یک وسیله فلزی و کورت، جرم را از روی دندان پاک می کند دندان پزشک از یک ابزار کوچک برای نگه داشتن لثه و دسترسی به پلاک ها استفاده می کند.


روش دوم: در این روش که معمولا پلاک به قسمت های درونی لثه نفوذ کرده و شدت جرم دندان زیاد است دندان پزشک از وسیله ای به نام اولتراسونیک برای جرم گیری دندان ها استفاده می کند. این دستگاه یک نوک تیز ارتعاشی به همراه یک اسپره آب سرد دارد. دندان پزشک با ارتعاشات این دستگاه جرم و پلاک دندان را پاکسازی می کند و اسپری آب سرد این جرم ها را از دندان خارج می کند. دندان پزشکان در اکثر مواقع پس از جرم گیری دندان از روش صاف کردن ریشه دندان استفاده می کنند این کار سطح ریشه را صاف می کند تا لثه دوباره به خوبی بتواند به دندان بچسبد.


سطح اولیه درمان لثه شامل جرم گیری دندان و پاکسازی دندان و سفید کردن دندان در فواصل سه ماهه و همچنین استفاده از دهانشویه و نخ دندان روزانه است. سطح بعدی درمان لثه شامل جرمگیری دندان و پاکسازی عمیق، جراحی پریودنتال و جراحی با لیزر می شود.


درمان پریودنتال با لیزر عموما منجر به خونریزی لثه، التهاب و ناراحتی کمتر در طول جراحی می شود. با این حال، در صورتی که طول موج ها و سطوح انرژی لیزر نامناسبی در طول درمان پریودنتال مورد استفاده قرار گیرد، احتمال آسیب دیدگی بافت پریودنتال وجود دارد. از این رو، بسیار مهم است که دندانپزشکان حرفه ای و متخصص در زمینه استفاده از لیزر سفید کردن دندان با لیزر مخصوص دندان را انجام دهند تا دچار عوارض سفید کردن دندان با لیزر و … نشوید.

آیا جرم گیری دندان درد دارد؟

جرم گیری دندان سطحی معمولا بدون درد همراه است. اما در صورتی که لثه آبسه کرده باشد یا دچار حساسیت لثه شده باشید می تواند کمی دردناک باشد. دندانپزشک معمولا از بی حسی موضعی برای کاهش درد بیمار استفاده می کند. دندان پزشک می تواند برای کاهش درد بیمار درمان را در دو یا چهار جلسه انجام دهد و در هر جلسه یک سمت از دندان های بیمار را جرم گیری کند.
اگر استرس درد جرم گیری دندان دارید نگران نباشید دکتر افشین میرزایی در کلینیک دندان پزشکی نوین که یکی از مجهزترین کلینیک های دندانپزشکی در ایران می باشد و آخرین فناوری های روز دنیا را در اختیار بیماران قرار می دهد، دندان شما را بدون درد و با کم ترین میزان خونریزی جرم گیری خواهد کرد. ضمنا جلسه مشاره دکتر افشین میرزایی رایگان است که برای بهره مندی از این مزیت می توانید فرم ویزیت رایگان را پر کنید.

پس از جرم گیری دندان چه کاری باید انجام دهیم؟

پس  از جرم گیری، دندان ها حساس می شوند و برخی از بیماران تا چند روز پس از جرم گیری ورم و حتی خونریزی دارند. که توصیه می شود بعد از جرم گیری تا یک یا دو روز از نوشیدن چای یا مایعات خیلی سرد اجتناب کنید. دندان پزشک معمولا یک دهان شویه مناسب تجویز می کند که با آن می توانید لثه ها را نیز تمیز کنید. به طور مرتب مسواک بزنید و از دهان شویه استفاده کنید تا از ایجاد مجدد پلاک ها جلوگیری شود.
پس از انجام جرم گیری برای برای بررسی لثه و اندازه گیری عمق پاکت های پریودنتال دندان پزشک باید یک جلسه دیگر شما را معاینه کند تا مطمئن شود که فرایند درمان به درستی انجام شده است. اگر بعد از جرم گیری عمق پاکتها زیاد باشد ممکن است لازم شود از روش های درمانی دیگر استفاده شود.

هزینه جرم گیری دندان

بسته به سطح وسعت پلاک ها و نوع جرم گیری قیمت آن متفاوت است. عواملی که بر هزینه جرم گیری دندان موثر هستند شامل تعداد جلساتی که برای درمان نیاز است، تکنولوژی که دندان پزشک در روش درمان استفاده می کند، نوع بیمه بیمار، و مراقبت های بعدی می شود.
قبل از درمان هر نوع بیماری لثه، با مسئول بیمه خود صحبت کنید تا متوجه شوید هزینه های آن را تا چه میزان پوشش می دهد. تحت پوشش بیمه قرار گرفتن یا نگرفتن قیمت جرم گیری دندان نباید مانعی برای درمان بیماری شود. این درمان باید در مطب دندانپزشک انجام شود و جرم گیری به روش های سنتی مانند استفاده از جوش شیرین، خمیر دندان و انواع پودرهای تبلیغاتی تنها ممکن است باعث بهبود رنگ دندان شوند اما بیماری لثه و وجود پلاک های دندانی را درمان نمی کنند.
 هزینه جرم گیری دندان بستگی به روش مورد استفاده دارد جدیدترین روش ها معمولا هزینه بیشتری را دربر دارد. اهمیت این روش در اثرات درمانی آن می باشد بنابراین در صورتی که نیاز به انجام جرم گیری دندان دارید، بهتر است حتما نسبت به انجام آن اقدام کنید زیرا نتیجه آن سلامتی و یک لبخند زیبا است.

عوارض جرم گیری دندان

یکی از باورهای نادرست درباره جرم گیری این است که این این کار باعث ، لق شن دندان ها می شود. با تجمع تدریجی جرم روی دندان ها و لثه، مقداری از استخوان نگهدارنده دندان تجزیه می شود. در حقیقت دندان به این دلیل قبلا لق شده ولی به علت انباشتگی جرم و چسباندن دندان به هم، بیمار لق بودن آنها را احساس نمی کند، اما بعد از برداشت جرم متوجه آن می شود. البته این در مورد همه افرادی که جرم گیری می کنند صادق نیست. مثلا فردی که دندانهای سالمی دارد بعد از جرم گیری مشکلی نخواهد داشت.


دیگر مسئله این است که بسیاری از افراد می گویند پس از جرم گیری دندان ها حساس می شوند ولی واقعیت این است که پلاک ها مانند یک لایه عایق روی دندان عمل می کنند و مانع از رسیدن سرما و گرما به عصب دندان می شوند پس از اینکه عمل جرم گیری انجام می شود این عایق برداشته شده و فرد نسبت به سرما و گرما زودتر حساسیت نشان می دهد.


با وجودی که روش‌ های درمانی جرم گیری دندان و تمیز کردن عمیق ریشه‌ های دندان پر خطر نیستند، اما خطر ایجاد عفونت در لثه‌ ها همواره وجود دارد. برای جلوگیری از این مشکل پس از جرم گیری دندان، ممکن است دندان پزشک از فیبرهای آنتی بیوتیک بر روی لثه برای مدت یک هفته پس از درمان استفاده کند. اگر شما با خطر بالای عفونت مواجه هستید، ممکن است به شما توصیه شود قبل و بعد از انجام جرم گیری از داروهای آنتی بیوتیک استفاده کنید تا به این ترتیب از ورود باکتری ‌ها به جریان خون پیشگیری شود.

هر چند وقت یکبار باید عمل جرم گیری دندان انجام شود؟

اگر به درستی از دندان های خود مراقبت کنید، مرتب مسواک بزنید و از نخ دندان و دهان شویه استفاده کنید کمتر به جرم گیری دندان احتیاج خواهید داشت. به طور معمول هر فرد در سال یک بار باید برای جرم گیری دندان هایش به دندانپزشک مراجعه کند. اما در مواردی که مراقبت وجود ندارد و در فواصل زمانی کوتاه پلاک روی دندان تشکیل می شود این زمان به هر 6 ماه یک بار کاهش می یابد. البته به نظر دندان پزشک نیز بستگی دارد.

روش های جرم گیری خانگی دندان

اولا بهترین راه، پیشگیری از ایجاد جرم روی دندان است اما متاسفانه اکثر افراد از دندان های خود درست مراقبت نمی کنند و با این مشکل مواجه هستند. اگر جرم دندان هایتان باعث بیماری لثه شده که روش های خانگی تاثیری در بهبود عفونت لثه نخواهند داشت و برای درمان حتما باید به دندان پزشک متخصص مراجه کنید.


در صورتی که جرم دندان سطحی باشد و به عفونت و بیماری لثه منجر نشده باشد از برخی روش های خانگی می توانید برای زدودن جرم دندان استفاده کنید. در زیر به چند روش خانگی برای جرم گیری دندان اشاره خواهیم کرد:
استفاده از خمیر دندان های ضد جرم: استفاده از خمیر دندان های ضد جرم و رسوب که حاوی پیروفسفات، زینک سیترات، فلوراید و … هستند جرم ‌گیری را ممکن می ‌سازند و به از بین بردن پلاک ‌ها و جرم‌ ها کمک شایانی می ‌کنند. این مواد از تشکیل جرم و رسوب روی دندان جلوگیری می ‌کنند.

بعضی از این خمیردندان‌ ها ماده‌ ی دیگری به نام تری‌ کلوسان دارند که در واقع نوعی آنتی‌ بیوتیک است و باکتری های موجود در دهان را از بین می برد.


استفاده از جوش شیرین و نمک: مقداری جوش شیرین و نمک را با یک مسواک مرطوب روی دندان هایتان مسواک کنید و سپس با آب ولرم شستشو دهید. جوش شیرین نوعی خاصیت ضد باکتریایی دارد که به از بین بردن باکتری های دهان و سفید شدن دندان ها کمک می کند. نمک نیز خاصیت ضد میکروبی دارد و مخلوط این دو ماده در کنار هم به میزان قابل توجهی باکتری های دهان و جرم دندان ها را از بین می برد.


لیمو: پس از مسواک زدن یک برش از لیمو ترش  تازه را روی دندان ها بمالید و اجازه دهید یک تا دو دقیقه بماند سپس با آب ولرم شستشو دهید. آب لیمو خاصیت اسیدی دارد و میکروب ها را از بین می برد و مانند یک سفید کننده طبیعی دندان ها را از حالت زردی و بد رنگی در می آورد.


استفاده از مسواک برقی: مسواک برقی با دقت و شدت بیشتری دندان ها را تمیز می کند و عملکرد بهتری نسبت به مسواک های معمولی دارد.


استفاده از میوه های دارای ویتامینC: میوه هایی مانند توت فرنگی و گوجه خواص ضد میکروبی دارند و باعث جرمم گیری و پاکسازی دندان ها می شوند. فقط کافیست تکه ای از آنها را روی دندان ها بمالید و پس از 5 دقیقه با آب ولرم شستشو دهید.


پوست پرتقال: یکی از راحت ترین و ارزان راه های جرم گیری دندان در خانه استفاده از پوست پرتقال است. به مدت دو یا سه دقیقه پوست پرتقال را مستقیم روی دندان ها بگذارید سپس با آب شستشو دهید.

روش های پیشگیری از ایجاد جرم روی دندان

 مسواک زدن منظم

مسواک زدن منظم با استفاده از تکنیک مناسب. یک مسواک زدن سریع در 30 ثانیه هر صبح و هر شب نمی ­تواند برای حذف پلاک دندان و جلوگیری از تشکیل جرم کافی باشد.

برای این کار از یک مسواک با موهای نرم استفاده کنید که به اندازه کافی برای رسیدن به تمام نقاط موجود در دهان شما کوچک باشد. مطمئن شوید که سطح پشتی دندان­ها و نیز دندان­های آسیا در انتهای دهان مسواک زده شوند. مطمئن شوید مسواکی که استفاده می کنید مورد تایید یک دندان­ پزشک باشد.

استفاده از خمیر دندان حاوی فلوراید

از خمیردندان­ های مخصوص کنترل جرم محتوی فلوراید استفاده کنید. خمیردندان ­های حاوی پیروفسفات می­ توانند از سفت شدن پلاک ­ها و تبدیل آنها به جرم جلوگیری کنند. علاوه بر این، فلوراید می­ تواند به ترمیم آسیب­ های وارد شده به مینای دندان که هم­اکنون در دهان شما ممکن است وجود داشته باشد، کمک کند.

استفاده از نخ دندان

بدون توجه به میزان تلاش شما برای مسواک کردن دندان ­ها، فقط استفاده از نخ دندان به صورت روزانه می ­تواند منجر به حذف پلاک موجود بین دندان­ ها و نیز جلوگیری از پیدایش جرم و رسوب در این نقاط دارای سطح دسترسی دشوار شود.


مراقب تغذیه خود باشید. باکتری­ های موجود در دهان شما با افزایش استفاده از شکر و غذاهای حاوی نشاسته بطور چشمگیر افزایش پیدا می­ کنند. خوردن این غذاها منجر به آزاد سازی اسید می­ شود که در عمل می­ تواند به دندان­ های شما آسیب رساند.


توجه به این موضوع سعی کنید از غذاهای سالم استفاده کنید و مقدار استفاده از غذاهای حاوی شکر در تغذیه روزانه خود را کاهش دهید. همچنین بدانید که هر زمان شما غذا می­ خورید، هم ­زمان برای باکتری ­های موجود در دهان خود غذا تامین می­ کنید. آشامیدن مقدار زیاد آب پس از صرف غذا می ­تواند به حداقل شدن پلاک ­های ایجاد شده در دهان شما کمک کند.

ترک سیگار

مطالعات نشان می ­دهد افراد سیگاری یا افرادی که از سایر انواع تنباکو استفاده می­ کنند به احتمال بیشتر با جرم و رسوب بر روی دندان­ ها و لثه خود مواجه خواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *