کشیدن دندان کودکان درست است یا غلط؟

کشیدن دندان کودکان

هنگامی که یک دندان به علت عفونت های شدید یا شسکتگی های عمیق امکان احیا و بازسازی نداشته باشد معمولا دندان پزشک سراغ گزینه کشیدن دندان می رود.

مسئله کشیدن دندان کودکان به چه صورت است؟ آیا باید دندان های شیری کودکان را کشید؟ دندان کودکان چگونه کشیده می شود؟ کشیدن دندان کودکان چه عوارضی می تواند داشته باشد؟ این ها سوالاتی ست که قصد داریم در ادامه به آنها پاسخ دهیم.

چه زمانی باید دندان کودک را کشید؟

کشیدن دندان کودکان

کودکان در سنی هستند که هر مسئله مربوط به سلامتی آنها می تواند بر رشدشان تاثیربگذارد، سلامت دندان ها نیز از این قائده مستثنا نیست و باید مورد توجه قرار گیرد.

دندان های شیری کودکان به دلایل مختلفی از جمله مصرف شیرینی ها و عدم استفاده از مسواک، اکثر مواقع زودتر از موعد دچار پوسیدگی و لق شدن می شوند. سوالی که پیش می آید این است که آیا دندان لق شده یا پوسیده شده کودکان را باید کشید؟

دندان لق شده پس از مدتی خود به خود می افتد و نیازی به کشیدن ندارد اما در برخی موارد دندان دچار پوسیدگی شده و ایجاد عفونت می کند در صورتی که بتوان با مصرف آنتی بیوتیک ها عفونت را برطرف کرد نباید به کشیدن دندان کودکان اقدام کرد. زیرا کشیدن زودهنگام دندان شیری می تواند به دندان های دائمی و لثه ها آسیب وارد کند.

گاهی اوقات دندان کودک لق می شود اما برای مدت طولانی در همان حالت لق باقی می ماند و نمی افتد، چنین شرایطی در رشد دندان دائمی اختلال ایجاد می کند، معمولا دندان پزشک در چنین شرایطی دندان کودک را می کشد.

گاهی اوقات نیز عفونت دندان شیری کودکان به میزانی است که با آنتی بیوتیک ها درمان نمی شود و برای کودکان مشکلاتی از قبیل دردهای غیر قابل تحمل ایجاد می کند، در این وضعیت نیز تصمیم دندان پزشک کشیدن دندان کودکان می باشد.

نحوه کشیدن دندان کودکان

کشیدن دندان کودکان

دندان پزشک متخصص معمولا قبل از کشیدن دندان توسط اشعه ایکس از دندان کودک عکس برداری می کند تا مطمئن شود دندان احتیاج به کشیدن دارد یا خیر. همچنین این عکس به تشخیص درست موقعیت دندان، استخوان نگه دارنده دندان، وضعیت ریشه دندان و رگ های خونی اطراف آن کمک می کند.

برای بی حس شدن دندان و ناحیه اطراف آن بی حسی موضعی تزریق می شود. پس از بی حس شدن ناحیه اطراف دندان، با چند فشار و حرکت دندان برداشته می شود. هنگامی که دندان برداشته شود ممکن است برای بستن سوراخ جای دندان به بخیه نیاز باشد.

در موارد نادری ممکن است برای کشیدن دندان کودکان نیاز به جراحی باشد. در مواردی که دندان هنوز زیر لثه باشد یا به طور کامل شکسته شده باشد، باید لثه و استخوان دندان برداشته شود تا بتوان دندان را کشید.

پس از کشیده شدن دندان باید برای مدتی یک گاز استریل مرطوب را روی دندان نگه دارید تا خونریزی متوقف شود.

کشیدن دندان کودکان چه خطرهایی می تواند داشته باشد؟

کشیدن دندان کودکان

خطرات و عوارض معمول کشیدن دندان کودکان عبارتند از:

 • آسیب به لب ها و گونه ها: به علت بی حس شدن دهان ممکن است کودک لب و گونه خود را گاز بگیرد و متوجه آسیب زدن به خود نباشد. تا زمانی که بی حسی از بین برود ممکن است کودکان به مراقبت احتیاج داشته باشند.
 • دردهای کم و متوسط در ناحیه فک به دلیل تحریک بافت و حرکت فک در هنگام کشیده شدن دندان
 • ورم کوتاه مدت
 • عفونت
 • خونریزی
 • بی حسی موقت
 • درد یا مشکل هنگام باز کردن دهان
 • بد بو بد مزه شدن دهان

خطرات و عوارض غیر معمول کشیدن دندان کودکان عبارتند از:

 • از دست دادن فضا برای رشد دندان های دائمی: اگر دندان شیری کودک زودهنگام کشیده شود ممکن است دندان دائمی هنوز آمادگی رشد برای پر کردن فضای خالی را نداشته باشد. این مسئله می تواند باعث کوچک شدن فضای رشد دندان دائمی شود.
 • آسیب عصبی طولانی مدت یا دائمی: با وجود تمام اقدامات احتیاطی، درصد کمی از افراد ممکن است اعصاب اطراف ناحیه دندان را از دست بدهند و احساس ناخوشایندی داشته باشند. تحریک عصب های ناحیه اطراف دندان می تواند به بی حسی طولانی مدت یا دائمی، احساس سوزش در ناحیه لب ها، گونه، زبان، چانه و دندان ها شود.
 • باقی ماندن قطعات استخوانی یا ریشه دندان در لثه

مرگ ناشی از کشیدن دندان کودکان یک عارضه بسیار نادر و کمیاب است.

برای کشیدن دندان کودکان به چه کسی مراجعه کنیم؟

کشیدن دندان کودکان

به علت حساسیت زیاد کودکان، برای کشیدن دندان کودک حتما به یک دندانپزشک متخصص که کار کشیدن دندان کودکان را با کمترین میزان درد و خونریزی انجام می دهد مراجعه کنید.

دکتر افشین میرزایی در کلینیک دندان پزشکی نوین که یکی از مجهزترین کلینیک های دندانپزشکی در ایران می باشد و آخرین فناوری های روز دنیا را در اختیار بیماران قرار می دهد، کار کشیدن دندان کودکان شما را بدون درد و با کم ترین میزان خونریزی انجام خواهد داد. ضمنا جلسه مشاره دکتر افشین میرزایی رایگان است که برای بهره مندی از این مزیت می توانید فرم ویزیت رایگان را پر کنید.

پس از کشیدن دندان کودک چه اتفاقی می افتد؟

معمولا کشیدن دندان کودکان عوارض خاصی به دنبال نخواهد داشت، و کودک باید بتواند صحبت کند و غذا بخورد.

دهان به طور طبیعی حاوی بسیاری از باکتری ها است که ممکن است منجر به ایجاد عفونت شوند، سعی کنید پس از کشیدن دندان دهان کودک را بشویید تا ایجاد عفونت نکند.

پس از کشیدن دندان اثر بی حسی ممکن است برای چند ساعت ادامه یابد. دهان کودک ممکن است طی این دوره احساس تورم و ناراحتی داشته باشد. از آنجا که در طی کشیدن دندان به بافت لثه آسیب وارد می شود احساس درد امری طبیعی است.

ممکن است خونریزی جزئی نیز در حدی که منجر به تغییر رنگ بزاق دهان شود وجود داشته باشد. این مسئله احتمالا تا التیام کامل دندان ادامه خواهد داشت.

برای جلوگیری از عوارض پس از کشیدن دندان کودکان چه کاری باید انجام دهیم؟

کودکان پس از کشیدن دندان به مراقبت برگسالان احتیاج خواهند داشت. با رعایت نکاتی ساده می توانید از بروز عوارضی مانند درد، تورم، عفونت و خونریزی در کودکانتان جلوگیری کنید:

1- لخته شدن خون در محل برداشته شدن دندان:

برای تسریع فرایند بهبود دندان کودک ضروری است. زیرا از بروز عفونت جلوگیری می کند، به ایجاد بافت جدید کمک می کند و از باز شدن زخم جلوگیری می کند. برای کاهش خونریزی و کمک به لخته شدن خون در این ناحیه: 

 • تا 24 ساعت پس از کشیده شدن دندان از شستشوی دهان خودداری کنید.
 • از فعالیت بیش از حد کودک جلوگیری کنید ( مانند پریدن، شنا کردن و غیره)
 • سر کودک را کمی بالا نگه دارید و هنگام خوابیدن از بالش های تخت استفاده نکنید.

2- برای جلوگیری از جراحت و عفونت:

 • کودک شما نباید لب، زبان یا لپ خود را در نواحی بی حس شده بمکد یا گاز بگیرد
 • کودک شما انگشت، مداد یا اشیا نوک تیز را در دهان قرار ندهد.

3- در هنگام غذا خوردن این نکات را رعایت کنند:

 • تا زمان از بین رفتن بی حسی از غذا خوردن جلوگیری شود.
 • تا 24 ساعت با سمت مخالف دهان که دندان کشیده است غذا را بجود.
 • از خوردن غذاها و خوراکی های سفت مانند چیپس تا چند روز جلوگیری شود.
 • خوردن غذاهای نرم و مغذی مانند تخم مرغ پخته شده، گوشت خرد شده، شیر، پنیر، سوپ یا آب میوه
 • پس از 24 ساعت به آرامی دهان کودک را شستشو دهید. محلول نمک و آب ولرم می تواند موثر باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *