هر آنچه که باید درباره ارتودنسی دندان بدانید…

خیلی از افراد آرزو دارند که دندان های مرتب و لبخندی زیبا داشته باشند، زیرا هر بار که جلوی آینه می ایستند و به دندان های خود خیره می شوند نا امید می شوند و حس می کنند دنیا به آخر رسیده و دیگر برای اینکه بخواهند به دندان هایشان رسیدگی کنند دیر شده است. اما به قول قدیمی ها جلوی ضرر را از هر جایی بگیری منفعت است.

اگر شما هم جزء افرادی هستید که دوست دارید دندان های مرتب و لبخندی زیبا داشته باشید پیشنهاد می کنیم در ادامه همراه ما باشید…

همانطور که در ابتدای مقاله مطرح شد، خیلی از افراد آرزو دارند که دندان های مرتب، سفید و لبخندی زیبا داشته باشند، شاید این آرزو در گذشته محال به نظر می رسید اما امروزه با پیشرفت علم دندانپزشکی و پیدایش تکنولوژی و ابزارهای جدید باعث شده است که خیلی از این آرزوها به واقعیت بپیوندد و مردم براحتی بتوانند نیازهای خودشان را در زمینه دهان و دندان به راحتی برطرف کنند.

یکی از این موارد امروزه بسیار در مورد آن صحبت می شود، بحث ارتودنسی دندان می باشد که در ادامه تعریف کاملتری را از این نوع درمان خواهیم داشت.

ارتودنسی دندان چیست؟

اگر بخواهیم تعریف ساده ای داشته باشیم باید بگوییم که ارتودنسی دندان روشی برای مرتب کردن و صاف کردن دندان است و باعث می شود ظاهر و سلامت دندان ها، لثه ها و مفاصل فک در بازه طولانی مدتی تا حد قابل قبول بهبود یابند.

چرا باید ارتودنسی دندان انجام دهیم؟ 

اگر شما دندان های ترک خورده یا نامنظمی دارید، ارتودنسی دندان یکی از راه هایی است که می توانید برای صاف کردن و منظم کردن دندان ها از آن کمک بگیرید، اما فواید ارتودنسی دندان به اینجا ختم نمی شود.

ارتودنسی دندان باعث حرکت دندان به بهترین حالت ممکن می شود، این حرکت باعث می شود که دندان های شما از لحاظ زیبایی و عملکرد به درجه قابل قبولی برسد.

شاید بپرسید منظور از حرکت دندان ها چیست؟ 

در نظر بگیرید اگر دندان های قسمت بالای فک شما بیش از اندازه رو به جلو باشند، (که قاعدتا بسیار ناخوشایند به نظر می رسد و آسیب پذیری دندان ها را بالاتر می برد!) ارتودنسی دندان کمک می کند دندان ها را حرکت داده و به جای مناسب خود بازگردانید تا دندان های فک بالا و پایین به صورت صاف و مرتب بر روی یکدیگر قرار بگیرند.

در نظر داشته باشید که اگر دندان ها در جای مناسب خودشان قرار نگیرند و یا با فاصله از هم قرار داشته باشند علاوه بر بد شدن ظاهر و زیبایی دندان باعث می شوند درد و فشار بر روی ماهیچه های فک بیشتر شده و دندان ها عملکرد مناسبی نداشته باشند و این موضوع باعث می شود سریعتر دندان های شما در معرض بیماری های مختلفی قرار بگیرند.

از طرفی یکی از علائم فشار دندان بر روی فک ها سردرد می باشد اما این تنها مورد نیست و حتما باید با دندانپزشک خود در این زمینه مشورت کنید.

ارتودنسی در چه سنی باید انجام شود؟ 

بهترین زمان برای انجام درمان ارتودنسی دندان در دوران کودکی است، اما افرادی که بزرگسال هستند یا پا به سن گذاشته اند نیز می توانند از این روش استفاده کنند در واقع سن زیاد اهمیتی در ارتودنسی دندان ندارد زیرا هدف از ارتودنسی دندان داشتن دندان هایی سالم، زیبا و یک دست می باشد و شما می توانید در هر سنی اقدام به این عمل کنید.

اما باید توجه داشته باشید که در کودکان باید کمی صبر کنید تا دندان های آنها به صورت کامل رشد کند و در طی این مدت به صورت عادی بهداشت دهان و دندان خودشان را رعایت کنند، منظور از رشد کامل دندان ها ریخته شدن دندان های شیری و اتمام رشد دندان های دائمی است.

بهترین سن برای ارتودنسی دندان کودکان چه سنی است؟ 

بهترین زمان برای معاینات دندان پزشکی سن 7 سالگی است و برای ارتودنسی دندان پس از تشخیص پزشک سن 8 – 9 سالگی مناسبترین سن برای شروع درمان ارتودنسی دندان می شود. در سن 8 – 9 سالگی اگر بیماری دیگری در دهان و دندان وجود داشته باشد به صورت کامل نمایان خواهد شد و براحتی قابل پیگیری و درمان است.

ارتودنسی در سنین بالا چگونه انجام می شود؟

همانطور که در ابتدای مقاله اشاره کردیم ارتودنسی در سنین بالا نیز انجام می شود اما باید توجه داشته باشید که رشد دندان ها و فک در سنین بالاتر متوقف شده و نمی توان زیاد بر روی قسمت های مختلف دندان در جهت زیباتر شدن یا جهت گرفتن کار کرد. از طرفی اگر هدف از ارتودنسی ردیف کردن دندان باشد هیچ مشکلی به وجود نخواهد آورد و براحتی می توانید این درمان را شروع کنید. 

توجه داشته باشید که برای ردیف کردن دندان و استفاده از روش ارتودنسی دندان شما باید لثه های سالمی داشته باشید در صورت نداشتن لثه های سالم فرآیند ارتودنسی برای شما سخت تر خواهد شد چون چندین جلسه باید به دندانپزشک مراجعه کنید تا اقدامات اولیه (که اصطلاحا به آن بازگردانی لثه گفته می شود) بر روی فک های بالا و پایین شما انجام شود.

ارتودنسی توسط چه کسی انجام می شود؟

قبل از مراجعه به پزشک درباره پزشک و سوابق او تحقیق کنید و مطمئن شوید که در کار ارتودنسی دندان مهارت کافی دارد. زیرا ارتودنسی باید بسیار با صبر و حوصله انجام شود و مستلزم صرف زمان و دقت زیاد است. بسیاری از پزشکان که به آنها مراجعه می کنید ارتودنسی را نیز انجام می دهند، اما پیشنهاد می کنیم به متخصصین فعال این رشته مراجعه کنید.

متخصصینی که در زمینه ارتودنسی فعالیت می کنند بر روی تابلوهای کلینیک یا مهرهای رسمی آنها عبارت ارتودنتیست را درج شده است. 

توجه داشته باشید که امروزه بسیاری از دندانپزشکان در وهله اول شما را معاینه کرده و برای تشخیص دقیق تر تصاویری از فک و دندان های شما نیاز خواهند داشت، پس سعی کنید با تجویز پزشک نسبت به دریافت سریعتر تصاویر دهان و دندان خود اقدام کنید.

کشیدن دندان برای ایجاد جای کافی در فک:

پس از بررسی های لازم توسط متخصصین ارتودنسی احتمال دارد به شما  بگویند که باید برای ایجاد فضای کافی در فک یک یا چند دندان خود را بکشید و این موضوع کاملا به متخصص شما وابسته است و با توجه به نوع درمانی که قرار است انجام شود. پس حتما قبل از هرگونه اقدامی باید با پزشک مشورت کرده و بهترین راه را انتخاب کنید. 

سیم کشی متحرک: 

برخی از ارتودنسی های دندان به وسیله سیم های متحرکی انجام می شود که در مواقع تمیز کردن دندان می توانید براحتی آنها را خارج کرده و مجددا در دهان قرار دهید. سیم های این نوع ارتودنسی بسیار نازک هستند که با اعمال فشار بر روی دندان باعث حرکت آنها می شود.

سیم کشی دائم:

نوع دیگری از ارتودنسی است که در آن سیم کشی ها به صورت کامل به قلاب ها و نوارهایی گیر می کنند، سیم کشی دائم نام دارد. از این نوع سیم کشی زمانی استفاده می شود که دندان ها نیاز به حرکت بیشتری دارند. سیم کشی دائمی براحتی قابل خارج کردن نیست و حتما باید پزشک آنرا از دهان خارج کند.

سیم کشی اساسی یا پایه:

این نوع سیم کشی ویژه بیمارانی است که نیاز است فک آنها تغییر حالت هایی داشته باشد و همچنین در بروز برخی از ناهنجاری های فک و دهان از این نوع سیم کشی استفاده می شود.

سیم کشی مخفی:

این نوع سیم کشی دارای قالب های پلاستیکی است که با توجه به نوع فک و دندان های هر بیمار به صورت اختصاصی برای آنها طراحی شده و در اختیارشان قرار می گیرد. استفاده از ارتودنسی دندان مخفی باعث می شود که کسی متوجه نشود شما در حال مرتب کردن دندان هایتان هستید. هر چند استفاده از این نوع سیم کشی دندان با توجه به اهداف، نیاز به نظر پزشک دارد.

ارتودنسی سرامیکی:

ارتودنسی دندان نوع سرامیکی یکی از روش هایی است که می توانید برای حرکت دادن خیلی سریع دندان ها از آن استفاده کنید. سیم های این نوع ارتودنسی بسیار بهتر از نوع پلاستیک می باشد و البته کمتر از سیم های فلزی قابل توجه قرار گرفته است.

ارتودنسی زبانی:

این نوع ارتودنسی دندان کمی گرانتر از سایر روش ها است، به این دلیل که همانند سیم های فلزی سنتی هستند اما براکت ها و سیم ها در داخل دندان قرار نمی گیرند. همچنین دارای مزیتی هستند که سیم کشی دندان از بیرون دیده نمی شود ولی همانند سایر ارتودنسی ها برای تمیز کردن دندان ها باید کمی سختی بکشید. 

نکات بهداشت دهان و دندان بعد از درمان ارتودنسی دندان:

 1. سعی کنید از مسواک های بین دندانی استفاده کنید و هر روز دندان ها و بین آنها را به صورت کامل تمیز کنید.
 2. سیم هایی که برای دندان استفاده می شود بسیار حساس و شکننده هستند حتما در هنگام شستشو دقت کنید که بسیار آرام آنها را تمیز کنید.
 3. تیم دندانپزشکی که به آنها مراجعه می کنید باید دستورالعمل ها و آموزش های لازم برای استفاده از ابزارها و روش های پاکیزه نگه داشتن لثه و دندان ها را به شما بدهند.
 4. سعی کنید تا حد ممکن از نوشیدنی های شیرین که حاوی قند هستند پرهیز کنید.
 5. دقت کنید از خوراکی های سفت و چسبناک زیاد استفاده نکنید زیرا ممکن است به سیم کشی دندان شما آسیب جدی وارد کنند.
 6. حتما از دهانشویه یا سرم شستشو استفاده کنید در مواقع شستشو استفاده کنید.
 7. متخصصین برای افرادی که با روش ارتودنسی دندان درمان می شوند باید ژل یا خمیردندان های مناسبی را پیشنهاد دهند.

برخی از سوالات رایج ارتودنسی دندان: 

1-درمان ارتودنسی دندان چقدر طول می کشد؟

درمان ارتودنسی دندان با توجه به ناهنجاری های فک مشخص می شود و از چند ماه تا چند سال وجود دارد ولی در مورد مدت زمان ارتودنسی دندان پزشک باید به صورت کامل موارد فک، دهان و دندان را بررسی کرده و سپس مدت زمان درمان آنرا اعلام کند.

2-آیا باید ویزیت دائمی از دندان ها انجام شود؟

سیم کشی های ارتودنسی دندان معمولا 4 تا 6 هفته تنظیم می شوند و پزشک شما قبل از هر کاری به شما اطلاع می دهد که چه مواقعی جهت تنظیم مجدد باید به او مراجعه کنید.

3-چقدر تضمین وجود دارد که ارتودنسی خوب باشد؟

همانطور که اطلاع دارید درمان های پزشکی بر دو اساس استوار است: 1- تجربه و مهارت پزشک، 2- پیگیری های بیمار

در درمان ارتودنسی دندان در ابتدا باید به تجربه و مهارت پزشک خود اطمینان داشته باشید و از طرفی عواملی که می تواند روند درمان را سریعتر کند را در نظر گرفته و بر طبق نظر پزشک عمل کنید.

4-آیا ارتودنسی باعث آسیب رساندن به دندان های ما می شود؟

بعد از هر درمانی، دوران نقاهت دردسرهای خاص خودش را دارد که ممکن است کمی اذیت کننده باشد اما به مرور عادت شده و ممکن است سختی های روز اول را نداشته باشد. از طرفی اگر شما به ارتودنسی دندان خود رسیدگی نکنید ممکن است آسیب های زیادی به دندان هایتان وارد شود. به عنوان مثال اگر شما مراحل سیم کشی دندان را به پایان برسانید و سپس تصمیم بگیرید از نوشیدنی هایی که حاوی قند زیاد هستند استفاده کنید یا مسواک زدن و شستشوی دهان و دندان را به تعویق بیاندازید.

5-آیا ارتودنسی یک درمان دائمی است؟

ارتودنسی دندان یک درمان دائمی نیست ولی می تواند ناهنجاری هایی که در ظاهر، دهان و دندان شما ایجاد شده است را تا 80 درصد بهبود ببخشد.

6-ارتودنسی دندان در دوران بارداری:

نکاتی که باید حتما بانوان باردار در زمان ارتودنسی دندان رعایت کنند.(البته توجه داشته باشید در مقاله ای در سایت دکتر افشین میرزایی  به طور مفصل به دندانپزشکی در دوران بارداری نیز پرداخته ایم که می توانید مطالعه کنید.)

 1. بانوان باردار حتما قبل از هر گونه اقدامی باید این موضوع را با پزشک در میان بگذارند. 
 2. سعی کنید تا حد ممکن از اشعه ایکس دوری کنید. 
 3. برخی از بانوان باردار ممکن است حساسیت های لثه به صورت موقت داشته باشند که با تغییرات هورمونی این اتفاق رخ می دهد اما سعی کنید به نظرات پزشک توجه کنید و اقداماتی را برای برطرف کردن این مشکل انجام دهید. 
 4. از هر نوع داروی بیهوشی استفاده نکنید و سعی کنید این موضوع را به صراحت به تیم دندانپزشکی اعلام کنید، زیرا ممکن است داروها و آمپول های بیهوشی برای شما و فرزندتان خطرناک باشد. 
 5. سعی کنید به صورت مرتب به بهداشت دهان و دندان خود رسیدگی کنید. 

7- راهی برای کاهش درد ارتودنسی دندان وجود دارد؟ 

 1. اگر سیم های نصب شده در دندان کمی درد دارند می توانید از تکه های یخ استفاده کنید. 
 2. سعی کنید تا حد امکان از نوشیدنی و غذاهای سرد استفاده کنید. 
 3. برای رفع سوزش لب ها، گونه ها و … از موم ارتودنسی دندان استفاده کنید که البته باید این مورد را پزشک مستقیما اعلام کند. 
 4. سعی کنید از غذاهای سفت و خشک دوری کنید. 
 5. بعد از هر وعده غذایی با آب گرم و سرم شستشو قرقره کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *